Victoria Park i Malmö
Peab har på generalentreprenad utfört ombyggnad av Victoria Park. Victoria Park har uppfört ett livstilsboende precis intill kalkbrottet i Limhamn i Malmö.
Förutom att befintliga Cementas gamla huvudkontor har byggts om har 6 nya hus och ett parkeringsgarage byggts.
Anläggningen innehåller ca 130 bostadsrättslägenheter, gemensamhetsanläggning, spa och restaurang. Gemensamhetsanläggningen används av de boende mot en serviceavgift som läggs på hyran.
Markarbetena innefattar:
- grundläggning av 3 hus inne i det befintliga kontoret som grundlagts på titanpålar och borrats ner inne i huset av Peab Grundteknik
- ett parkeringsgarage med ingång till huvudbyggnaden
- 3 fristående hus precis intill kalkbrottskanten
Runt byggnaderna finns en parkliknande anläggning med poolområde, puttinggreen, grillplats samt ett nytt VA-system för hela anläggningen.
Planerna är att utöka Victoria Park med fler bostäder i olika etapper och exploatera hela området.
 |
|
Hem som håller På peabbostad.se kan du söka bland tusentals bostäder.
|
|