Utforska PEAB: Bildspel Bildspel Karta Karta
Visa:

Väg 31 - nordöstra Småland

Väg 31 är en viktig led för resor och transporter mellan Jönköpingsregionen och ostkusten. Tillsammans med riksväg 40 utgör den också nordöstra Smålands främsta förbindelse med västkusten. Tidigare gick vägen igenom Tenhult och var väldigt starkt trafikerad och olyckdrabbad, även framkomligheten var begränsad.

Den nya vägen som går mellan mellan Åkarp och Öggestorp är 14 meter bred med mitträcken och sidoräcken, en så kallad mötesfri väg. Längst hela sträckan har det satts upp viltstängsel och för att inte stänga in de vilda djuren har det byggts fyra viltpassager. Tre trafikplatser förbinder väg 31 med samhällena och småvägarna runt omkring.

Bättre miljö
När vägen gick igenom Tenhult var buller en av de stora miljöproblemen. Nu slipper de drygt 70-tal fastighetsägarna trafikbuller i sin hemma miljö. Utmed den nya vägen har det byggts vallar och i vissa fall plank för att minska buller som överstiger 55 decibel. Ett annat viktigt miljöskäl är att den gamla vägen saknade skydd mot föroreningar via dagvatten eller vid en eventuell olycka med farligt gods. Vägen korsade både Lillån och Femtingaån. Längs den nya vägen samlas vattnet upp och renas innan det går vidare till de naturliga vattendragen.

Trafikmängden mellan Jönköping och Tenhult var tidigare ca 10.000 fordon per dygn, varav ca 1.100 var lastbilar. Nu beräknas antalet fordon genom Tenhult vara ca 2.500 per dygn , varav runt 160 är lastbilar.

Invigningen
Under förmiddagen den 31 augusti gick det bussar i skyttetrafik från Tenhult till invigningsplatsen och alla som ville var välkomna att följa med. Dagen till ära kördes gästerna i dessa fina veteranbussar från 60-talet och chaufförerna hade tagit på sig finkostymerna.

Smålands karoliner fanns på plats för att hjälpa till med invigningen. När bandet var klippt sköt karolinerna salut för att tydligt markera att vägen öppnades.

Fakta

9 km mötesfri väg, tre trafikplatser, 14 st broar samt sidovägar Sommaren 2009 - aug 2011 250 Mkr Trafikverket Syd
EPiTrace logger